Voorlopige appreciatie Italiaans kankeronderzoek met ratten

Het veelbesproken artikel van Panzacchi et al. leidt níet tot de conclusie dat de stof glyfosaat kankerverwekkend is. Dat is de voorlopige conclusie van het Ctgb dat het artikel beoordeelde op verzoek van de minister van LVVN. Het Ctgb baseert zich op de gegevens in het gepubliceerde artikel en heeft deze onder andere gelegd naast gegevens uit het uitgebreide EU-stofdossier van glyfosaat.

De goedkeuring en classificatie van glyfosaat zijn een Europese aangelegenheid. Daarom is het belangrijk dat de Europese Commissie de organisaties EFSA en ECHA vraagt om de achterliggende ruwe data op te vragen en een evaluatie uit te voeren. Ook gelet op de reacties in samenleving en media vindt het Ctgb het belangrijk dat alle vragen zonder twijfel beantwoord kunnen worden.

Geen aanwijzingen carcinogeniteit

De stof glyfosaat is voor de goedkeuringsbeslissing in 2023 op carcinogeniteit beoordeeld op basis van zes studies volgens internationale OECD-richtlijnen in het beoordelingsdossier. Kijkend naar onder andere de afwezigheid van de dosis-responsrelatie, relevante werkingsmechanismen en dergelijke is toen ook geconcludeerd dat het ontstaan van tumoren niet aan glyfosaatblootstelling kan worden toegeschreven. Het artikel van Panzacchi et.al. biedt hierbij geen nieuwe inzichten.